Faculty       Chairs/Directors    
Dean of the Faculty/Vice President for Academic Affairs
 

OTHER COMMITTEES, SUB-COMMITTEES, TASK FORCES, STUDENT GOVERNMENT COMMITTEES

ASSESSMENT TASK FORCE (subcommittee of CEPP)-appointed

  Jordana Dym, History (Curriculum Committee rep) (leave F'06 - Paris Program)
  Beau Breslin, Government (CEPP rep)
  Pat Hilleren, Biology
  Mark Hofmann, Associate Dean of Faculty
  Michael Marx, English (leave S'07)
  Ann Henderson, Registrar & Director Institutional Research
  Sue Layden, Associate Dean of Student Affairs
  John Anzalone, Acting Director of MALS (Special Programs rep)
  Susan Kress, Vice President for Academic Affairs, Chair
       Jon Brestoff '08, SGA Vice President for Academic Affairs
  Linda Santagato, Secretary, Assessment and Honors Forum 

CAMPUS ENVIRONMENT COMMITTEE (subcommittee of IPPC)-appointed

  TBA - admin/prof rep
  TBA - admin/prof rep
  Matt Baker, Director, Facilities Services, (ex-officio)
2007 Robert Jones, Economics
2007 Kim Marsella, Geosciences
2007 Sue Van Hook, Biology, science fac rep                                                                
2007 Heather Moore '08
  Lindsay Bourgione '09

(CAMPUS SAFETY) SECURITY ADVISORY COMMITTEE

  Larry Britt, Campus Safety, Chair
  Kristin Drabek, Alumni Affairs & College Events
  Sherry Ankeny, Athletics
  Darren Bennett, Athletics
  Dan Green, Information Technology
  Kathy Guay, Information Technology
  Deanne Palmer, Information Technology
  Don Allen, Facility Services
  Hunt Conard, Media Services
  Sarah (Tibby) Iz '08
  Heather Vickery '07
    Lauren Seebacher '08

ENGINEERING ADVISORY COMMITTEE

  Andrew Skinner, Physics
  William Standish, Physics
  David Vella, Mathematics & Computer Science
     Pierre von Kaenel, Mathematics & Computer Science


ENVIRONMENTAL STUDIES STEERING COMMITTEE-appt in consult w/Dean

      Michael Ennis-McMillan, Sociology, Anthropology & Social Work
  Monica Das, Economics
  Judith Halstead, Chemistry
  Karen Kellogg, Environmental Studies, Director
  Kyle Nichols, Geosciences
  Joshua Ness, Biology
  Bob Turner, Government
  Rik Scarce, Sociology, Anthropology & Social Work (leave 06-07)

FULBRIGHT ADVISOR

   Matthew Hockenos, History       

HEALTH PROFESSIONS ADVISORY COMMITTEE

    Raymond Giguere, Chemistry
  Roy Meyers, Biology
  Bill Standish, Physics
  Bernard Possidente, Biology, Chair
  Michelle Frey, Chemistry (leave S'07)
  George McNally, Academic Specialist, HEOP
  Denise Evert, Psychology

INTERCULTURAL & GLOBAL UNDERSTANDING TASK FORCE (subcommittee of IPPC)-appointed

     Philip Glotzbach, President, Chair
  Paty Rubio, Foreign Languages & Literatures, Co-Chair
  Michael Ennis-McMillan, Sociology, Anthropology & Social Work
  Mary-Beth O'Brien, Foreign Languages & Literatures
  Pushi Prasad, Management Business
  Audeliz Matias, Geoscience
  Jeffrey Segrave, Interim Dean of Special Programs
  Muriel Poston, Dean of the Faculty
  Sue Layden, Associate Dean of Student Affairs
  Cori Filson, Director, International Programs
  Nat Smitobol, Assistant Director of Admissions
  TBA-Director of Culture Centered Inquiry
  TBA-Support Staff
  Whitney McCann '07


NEUROSCIENCE STEERING COMMITTEE

   Bernie Possidente, Biology, Director
  Denise Evert, Psychology
  Hassan Lopez, Psychology
  Roy Meyers, Biology


PALAMOUNTAIN PROSE AWARD COMMITTEE

     Tina Levith, Associate Director, Office of Dean of Studies
  Katie Hauser, Art & Art History
  Mark Rifkin, English
  Dan Nathan, American Studies

PERICLEAN HONOR SOCIETY EXECUTIVE COMMITTEE

   Pat Hilleren, Biology
  Mary Stange, Philosophy & Religion
  Natalie Taylor, Government
     Tina Levith, Associate Director, Office of Dean of Studies
  TBA - President, Periclean
  TBA - VP, Periclean
  TBA - Secretary-Treasurer, Periclean

SELF-DETERMINED MAJORS SUB-COMMITTEE (Subcommittee of Curriculum Committee)

Membership: The SDMS is composed of five members. One faculty representative from the Curriculum Committee; three faculty representatives serving four-year staggered terms, who are appointed by the CC chair each spring for the following academic year from a list generated by a FEC-sponsored willingness-to-serve solicitation, and the Dean of Studies or a representative of the Dean of Studies Office. The CC chair and FEC will make an effort to solicit candidates for the SDMS from across the major academic divisions of the college -- Humanities, Social Sciences, Natural Science and Pre-Professional programs. If an insufficient number of candidates are generated by the willingness to serve process, the Chair of the CC, in conjunction with FEC, will seek out and appoint willing faculty members. The Chair of the SDMS will be one of the three faculty members, and will serve for a two-year rotating term, preferably in the second and third year of their service.

2008 Linda Hall, English (leave S'07)
  Susan Belden, Management & Business (S'07 replacement for Hall)               
2010 Joshua Ness, Biology
2007 Roy Rotheim, Economics, Chair
  Monica Raveret-Richter, Curriculum Committee Rep
  Michael Ennis-McMillan, Dean of Studies

WOMEN'S STUDIES ADVISORY BOARD

  Adrienne Zuerner, Foreign Languages & Literatures, Director
2008 Kate Graney, Government
2007 Susannah Mintz, English
2006 Kate Berheide, Sociology, Anthropology & Social Work (leave 06-07)
200 TBA - student
200 TBA - student


 


 
 
 

A A A