Dates and Deadlines  Orientation Information  Scribner Seminars  Summer Reading 
First-Year Experience
 

Scribner Seminar Program
Fall 2013

Below is a listing of the Scribner Seminars offered in Fall 2013. Please keep in mind that some Scribner Seminars may have a class time or 4th credit hour session in the late afternoon or early evening.

 **If you are majoring in Biology, Environmental Studies, Pre-Med Track, Theater or a fall Athlete, please review the Scribner Seminar Conflict Sheets. (Please note that some changes have been made since the conflicts were printed.

 

(001) Africa in Stereotypes
Sonia Silva
W/F 10:10a-11:30a
M 11:15a- 12:10

(002) Almodóvar Dialogues
Michael Mudrovic
Tu/Th 3:40p-5:30p

(003) American Taste
Beck Krefting
Tu/Th 3:40p-5:30p

(004) Bullock Carts to BMWs
Monica Das
W/F 12:20p-1:40p
M 12:20p-1:15p

(005) Buzz: The Art & Design of Caffeine
Mimi Hellman
Tu/Th 3:40p-5:30p

(006) Den of Antiquities
Leslie Mechem
M/W 4:00p-5:20p
Th 6:00p-7:00p

(007) Endurance: Running
Rik Scarce
Tu/Th 11:10a-12:30p
Th 6:30p-7:30p

(008) European Integration
Joerg Biborg
Tu/Th 2:10p-3:30p
Th 5:00p-6:00p

(009) Extraordinary Bodies
Susannah Mintz
M/W/F 10:10a-11:05a
M 6:30p-7:30p

(010) What to Eat?
Monica Raveret-Richter
Tu/Th 11:10a-12:30p
Th 12:30p-1:30p

(011) Hollywood Science
Kyle Nichols
W/F 12:20p-2:10p

(012) Human Dilemmas
Ray Giguere
Tu/Th 2:10p-3:30p
M 1:25p-2:20p

(013) Human Dilemmas
Mary DiSanto-Rose
M/W 2:30p-3:50p
M 1:25p-2:20p

(014) Human Dilemmas
Janet Casey
Tu/Th 2:10p-3:30p
M 1:25p-2:20p

(015) Human Dilemmas
Sue Layden
Tu/Th 11:10a-12:30p
M 1:25p-2:20p

(016) Human Dilemmas
Sheldon Solomon
Tu/Th 12:40p-2:00p
M 1:25p-2:20p

(017) Human Dilemmas
Peter McCarthy
Tu/Th 2:10p-3:30p
M 1:25p-2:20p

(018) Resisting Hitler
Matthew Hockenos
W/F 12:20p-2:10p

(019) Human Dilemmas
Mark Youndt
Tu/Th 12:40p-2:00p
M 1:25p-2:20p

(020) British Grand Tour
Shirley Smith
Tu/Th 9:10a-11:00a

(021) Latin American Image/Reality
Aldo Vacs
Tu/Th 3:40p-5:30p

(022) Law, Religion & Society
Chris Kopec
Tu/Th 9:10a-11:00a

(023) Leather, Paper, Lead
Kate Leavitt
M/W 2:30p-4:20p

(024) Mother Russia's Sons and Daughters
Kate Graney
Tu/Th 9:10a-11:00a

(025) Creative Minds
Denise Evert
Tu/Th 9:40a-11:00a
W 9:00a-10:00a

(026) The Good Life
Mark Rye
Tu/Th 2:10p-3:30p
M 6:30p-7:30p

(027) American Musical Theater
Eunice Ferreira
Tu/Th 11:10a-12:30p
M11:15a-12:10p

(028) Patterns & Symmetry
Daniel Hurwitz
W/F 8:40a-10:00a
M 9:05a-10:00a

(029) Plagues and Humans
Sylvia McDevitt
W/F 12:20p-1:40p
M 12:20p-1:15p

(030) Welfare and Politics
Pat Oles
M/W 2:30p-4:20p

(031) Social Class in America
John Brueggemann
M/W 2:30p-4:20p

(032) The Holocaust
Robert Boyers
Tu/Th 9:10a-11:00a

(034) Sport, Self & Society
Phil Boshoff
Tu/Th 9:40a-11:00a
M 9:05a-10:00a

(035) Sport, Self & Society
Jeff Segrave
Tu/Th 9:40a-11:00a
M 9:05a-10:00a

(038) Voting & Game Theory
David Vella
W/F 8:40a-10:00a
M 9:05a-10:00a

**(039) Real Democracy (title change from Who Governs Saratoga?)
Bob Turner
M/W/F 10:10a-11:05a
M 6:30p-7:30p

(040) World in A Town
Aiwu Zhao
W/F 10:10a-11:30a
Tu 8:30a-9:30a

(041) Travel Writing and Gender
Adrienne Zuerner
W/F 10:10a-11:30a
M 11:15a-12:10p

(042) Seduction of the Strange
John Anzalone
Tu/Th 3:40p-5:30p

(043) Colonization of Space
Mary Odekon
M/W 4:00p-5:50p

(044) Human Dilemmas
Roy Rotheim
Tu/Th 9:40a-11:00aM 1:25p-2:20p

(045) Educating Citizens
Natalie Taylor
Tu/Th 12:40p-2:00p
M 12;20p-1:15p

 

London Program

* Bloomsbury and Its Surroundings
Tom Lewis

* Famine, Warfare, and Plague in 14th-Century England
Erica Bastress-Dukehart

A A A