Dates and Deadlines  Orientation Information  Scribner Seminars  Summer Reading 
First-Year Experience
 

Scribner Seminar Program
Fall 2016

Below is a listing of the Scribner Seminars offered in Fall 2016. Descriptions of the seminars are linked to the titles, and the number to the left is the section number of the course; during registration, these numbers distinguish each seminar within the SSP 100 class listing.

Please keep in mind that some Scribner Seminars may have a class time or 4th credit hour session in the late afternoon or early evening.

Note: If you plan to take Biology or Theater, please review the list of seminars for course conflicts. Click here for course conflict sheets. If you plan to play a varsity sport, please review the list of Seminars for course conflicts. Please click here for the sports conflict sheet. 

 

(001) Voting and Game Theory
Instructor: David Vella
W/F 8:40a-10:00a
M 9:05a-10:00a

(002) Space of Modern Thought
Instructor: Grace Burton
W/F 10:10a-11:30a
M 11:15a-12:10p

(003) Empire and Knowledge
Instructor: Jenny Huagfu Day
W/F 10:10a-11:30a
M 11:15a-12:10p

(004) Asimov, Science and Fiction
Instructor: Javier Perez-Moreno
W/F 10:10a-11:30a
M 11:15a-12:10p

(005) Math and Escher
Instructor: Mark Hofmann
W/F 12:20p-1:40p
M 12:20p-1:15p

(006) Love & Lust
Instructor: Hassan Lopez
W/F 10:10a-11:30a
M 11:15a-12:10p

(007) Africa-Changing Cinema
Instructor: Hédi Jaouad
W/F 12:20p-1:40p
M 6:30p-7:30p

(008) Resisting Hitler
Instructor: Matthew Hockenos
W/F 12:20p-2:10p

(009) The Seductive Figure
Instructor: Joanne Vella
W/F 12:20p-2:10p

(010) Soldiers, Diplomats, Spies
Instructor: Yelena Biberman-Ocakli
M/W 4:00p-5:20p
W 6:30p-7:30p

(011) Japanese Pop Culture Studies
Instructor: Masami Tamagawa
M/W/F 1:25p-2:20p
W 6:30p-7:30p

(012) American Buddhism
Instructor: Joel Smith
M/W 2:30p-4:20p

(013) Stress and the Human Brain
Instructor: Sarita Lagalwar
TU/TH 3:40p-5:30p

(014) American Time Travels
Instructor: Wendy Lee
M/W 2:30p-4:20p

(015) A Pact with the Devil
Instructor: David Cohen
M/W 4:00p-5:50p

(016) Den of Antiquities
Instructor: Leslie Mechem
TU/TH 8:10a-9:30a
M 8:00a-8:55a

(017) Are We in the Anthropocene?
Instructor: Kyle Nichols
TU/TH 9:10a-11:00a

(018) Picturing Time
Instructor: Sarah Sweeney
M/W 4:00p-5:50p

(019) Eyes Wide Open
Instructor: Janet Sorensen
TU/TH 9:10a-11:00a

(020) The Holocaust
Instructor: Robert Boyers
TU/TH 9:10a-11:00a

(021) Floods Hurricanes & Fires
Instructor: Christopher Mann
TU/TH 9:40a-11:00a
TU 7:30p-8:30p

(022) In the Light of Death
Instructor: Benjamin Bogin
TU/TH 8:10a-9:30a
M 8:30a-9:30a

(023) Sexing Politics
Instructor: Minita Sanghvi
TU/TH 2:10p-3:30p
M 1:25p-2:20p

(024) World Through Maps
Instructor: John Lopez
TU/TH 12:40p-2:00p
M 8:30a-9:30a 

 

 

(025) Molecules That Matter
Instructor: Raymond Giguere
TU/TH 11:10a-12:30p
M 6:30p-7:30p

(026) Ireland: Myth & Reality
Instructor: James Kennelly
TU/TH 11:10a-12:30p
TU 6:30p-7:30p 

(027) Extraordinary Bodies
Instructor: Susannah Mintz
TU/TH 11:10a-12:30p
TU 6:30p-7:30p

(028) Industry & Innovation
Instructor: Timothy Harper
TU/TH 12:40p-2:00p
M 8:30a-9:30a

(029) Narcocultures
Instructor: María Lander
TU/TH 11:10a-12:30p
M 11:15a-12:10p

(030) Mixed Race on Stage & Film
Instructor: Eunice Ferreira-LaMereTU/TH 11:10a-12:30p
M 11:15a-12:10p

(031) British Love Affair
Instructor: Shirley Smith
TU/TH 11:10a-12:30p
M 11:15a-12:10p

(032) Sport, Self & Society
Instructor: Philip Boshoff
TU/TH 12:40p-2:00p
M 12:20p-1:15p

(033) Sport, Self & Society
Instructor: Jeffrey Segrave
TU/TH 12:40p-2:00p
M 12:20p-1:15p

(034) Shakespeare's Ecologies
Instructor: Andrew Bozio
TU/TH 2:10p-3:30p
F 8:30a-9:30a

(035) Pol Econ & Her Poor
Instructor: William Lewis
TU/TH 9:10a-11:00a

(036) Imagining the Future
Instructor: Barbara Black
TU/TH 9:40a-11:00a
W 6:30p-7:30p

(037) Human Dilemmas
Instructor: Janet Casey
TU/TH 3:40p-5:00p
M 1:25p-2:20p

(038) Human Dilemmas
Instructor: Jason Breves
W/F 12:20p-1:40p
M 1:25p-2:20p

(039) Human Dilemmas
Instructor: Mary DiSanto-Rose
M/W 2:30p-3:50p
M 1:25p-2:20p

(040) Human Dilemmas
Instructor: Bina Gogineni
TU/TH 2:10p-3:30p
M 1:25p-2:20p

(041) Human Dilemmas
Instructor: Patricia Hilleren
TU/TH 3:40p-5:00p
M 1:25p-2:20p

(042) Human Dilemmas
Instructor: Rebecca Krefting
M/W 2:30p-3:50p
M 1:25p-2:20p

(043) Human Dilemmas
Instructor: Roy Rotheim
W/F 8:40a-10:00a
M 1:25p-2:20p 

(044) Law, Religion & Society
Instructor: Chris Kopec
TU/TH 9:10a-11:00a

(045) The Adirondacks
Instructor: Kimberly Marsella
TU/TH 3:40p-5:00p
M 8:30a-9:30a

(046) Antarctica
Instructor: Greg Gerbi
TU/TH 11:10a-1:00p 

 

 

 

London Program

Darwin, Dickens, Marx
John Brueggemann

"Swinging London": 1966
Gordon Thompson

A A A