Dates and Deadlines  Orientation Information  Scribner Seminars  Summer Reading 
First-Year Experience
 

Scribner Seminar Program
Fall 2012

Below is an section listing of the Scribner Seminars offered in Fall 2012. Descriptions of the seminars are linked to the titles, and the number to the left is the section number of the course; during registration, these numbers distinguish each seminar within the SSP 100 class listing.

Please keep in mind that some Scribner Seminars may have a class time or 4th credit hour session in the late afternoon or early evening. ** If you are majoring in Biology, Environmental Studies, or Theater or are on the Pre-Med Track, please review the Course Conflict Sheet before selecting your 10 choices.  Fall athletes should be sure to review the Athletics Conflict Sheet to select Seminars that will not conflict with practice schedules.


** Please confirm class days and times with the Registrar's Master Schedule as it contains the most up-to-date information available.

London Program

"And he shall rule over you": Gender and Family in Medieval and Renaissance Europe
Instructor: Penny Jolly

Media and British National Identity
Instructor: Joanne Devine

(001) Afterlives
Regina Janes
W/F 8:40a-10:00a
TU 5:00p - 6:00p

(003) American Memories
Greg Pfitzer
TU/TH 9:40a - 11:00a
M 11:15a - 12:10p

(005) Can Lit Save Environ
Michael Marx
TU/TH 2:10p - 3:30p
M 1:25p - 2:00p

(007) Eyes Wide Open
Janet Sorensen
W/F 12:20p - 2:10p

(009) Green World
David Domozych
TU/TH 11:10a - 12:30p
M 5:10a - 6:10p

(011)Waging War, Making Peace
Roy Ginsberg
TU/TH 11:10a - 12:30p
W 5:30p - 6:30p

(013) Human Dilemmas
Mary DiSanto-Rose
M/W 2:30p - 3:50p
M 1:25p - 2:20p

(015) Human Dilemmas
Peter McCarthy
TU/TH 2:10p - 3:30p
M 1:25p - 2:20p

(017) Human Dilemmas
Roy Rotheim
TU/TH 9:40a - 11:00a
M 1:15p - 2:20p

(019) Human Dilemmas
Mark Youndt
W/F 12:20p - 1:40p
M 1:25p - 2:20p

(021) Imagination/Impossible
Kendrah Murphy
TU/TH 12:40p - 2:00p
TH 5:10p - 6:10p

(023) Italian Cinema
Giuseppe Faustini
TU/TH 4:00p - 5:20p
W 4:00p - 6:30p

(025) Human Dilemmas
Charlene Grant
M/W 4:00p - 5:20p
M 1:25p - 2:20p

(027) Medieval Women Debate
Kate Greenspan
TU/TH 11:10a - 12:25p
TH 5:00p - 6:00p

(029) Music Between Us
Gordon Thompson
M/W 8:40a-10:00a
F 9:05a 10:00a

(031) Non-Euclidean Revolution
Mark Huibregtse
W/F 10:10a - 11:30a
M 10:10a - 11:05a

(033) Sailing with Capt. Cook
Tillman Nechtman
W/F 12:20p - 1:40p
M 12:20p - 1:15p

(035) Sport, Self and Society
Philip Boshoff
TU/TH 9:40a - 11:00a
M 9:05a - 10:00a

(037) Statesmen and Tyrants
Flagg Taylor
TU/TH 2:10P - 3:30p
TH 8:00p - 9:00p

(039) The Dynamics of Chaos
Rachel Roe-Dale
W/F 12:20p - 1:40p
M 12:20p - 1:15p

(041) Virtual Republic
Ron Seyb
M/W/F 10:10a - 11:05a
TH 7:00p - 8:00p

(043) Welfare & Politics
Pat Oles
W/F 10:10a - 11:30a
TU 5:10p - 6:10p

 

(002) American Dreams
Barbara Black
TU/TH 9:40a - 11:00a
W 2:00p - 3:00p

(004) Biotech Revolution
Kelly Sheppard
M/W/F 9:05a - 10:00a
TH 5:10p - 6:10p

(006) Earth System Evolution
Richard Lindemann
TU/TH 12:40p - 2:00p
M 12:20p - 2:10p

(008) Genes and Generations
Bernard Possidente
TU/TH 12:40p - 2:00p
M 12:20p - 1:15p

(010) Reading Minds
Rebecca Johnson
W/F 8:40a-10:00a
M 10:10a - 11:05a

(014) Human Dilemmas
Susan Layden
TU/TH 11:10a - 12:30p
M 1:25 - 2:20p

(016) Human Dilemmas
Viviana Rangil
TU/TH 12:40p - 2:00p
M 1:25p - 2:20p

(018) Human Dilemmas
Sheldon Solomon
TU/TH 11:10a - 12:30p
M 1:25p - 2:20p

(020) Ideal Worlds
Mao Chen
TU/TH 3:40p - 5:00p
TU 5:00p - 6:00p

(022) Industry and Innovation
Tim Harper
M/W 4:00p - 5:50p

(024)Law Religion and Society
Chris Kopec
TU/TH 9:10a - 11:00a

(026) Medieval Technology
Erica Bastress-Dukehart
TU/TH 2:10p - 3:30p
M 1:25p - 2:20p

(028) Mind Design
Flip Phillips
W/F 8:40a - 10:00a
W 5:10p - 6:10p

(030) No Place Like Home
Hope Casto
TU/TH 11:10a - 12:30p
TU 5:10p - 6:10p

(032) Pol Econ and Her Poor
William Lewis
TU/TH 2:10p - 3:30p
M 8:00p - 9:00p

(034) Sex and Ancient City
Jackie Murray
TU/TH 11:10a - 12:30p
M 11:15a - 12:20p

(036) Sport, Self and Society
Jeff Segrave
TU/TH 9:40a - 11:00a
M 9:05a - 10:00a

(038) The Adirondacks
Catherine Gibson
W/F 12:20p - 1:40p
TU 4:00p - 5:00p

(040) Thirteen Ways
Paul Sattler
TU/TH 3:40p - 5:00p
W 6:00p - 7:00p

(042)Water: Sci Soc & Arts
Judy Halstead
TU/TH 9:40a - 11:00a
TU 4:00p - 5:00p

(044) Word and Image
Marc Andre Wiesmann
TU/TH 12:40p - 2:00p
M 12:20p - 1:15p

 

 

A A A