Skip to Main Content
Skidmore College
Music Department

Filene Music Scholarship Competition - Past Scholars               Alumni Updates Form

Class of ‘23

  • Joseph Goff, piano
  • Ann Hageman, trumpet
  • Nathaniel Lucas, piano
  • Avery Wendell, flute

Class of ‘22

  • Anna Carhart, horn
  • Oscar Fischer, alto saxophone
  • Margaret Guarino-Trier, flute
  • Emma Lin, violin (granddaughter of Helen Porter)

Class of ‘21

  • Gregory Foley, bass clarinet    
  • Jonathan Goff, piano
  • Bathabile Khumalo, soprano
  • Elijah McKee, saxophone

Class of ‘20

  • Kara Charles, viola
  • Samuel Dusman, baritone
  • Joseph Walker Stroud, violin
  • Trey Smith, bass/baritone

Class of ‘19

  • Spencer Anderson, violin
  • Ruby Bard, piano
  • Roman DiPasquale, violin
  • Helen Gray-Bauer, Filene Fellow (3 years)
  • Sophie Kastner, Filene Fellow (3 years)

Class of ‘18

  • Christopher Bonardi, cello
  • Hannah Knaul, piano
  • Beryl Rosenblum, piano
  • Harry Risoleo, violin

Class of ‘17

  • Melia Coletta, clarinet        
  • Makeda Diggs, violin
  • Joseph Eisele, piano
  • Rebecca Lipstein, soprano

Class of ‘16

  • George Dilthey, cello
  • Emma Marshall, soprano
  • Daniel Pravder, piano
  • Lauren Soong, piano

Class of ‘15

  • Samuel Kastner, trombone
  • Robin Luongo, cello
  • Jack Mallory, tenor
  • Alexandra Zabludoff, piano
  • Heather Zhang, piano

Class of ‘14

  • Emily Abeshouse, piano (deferred start by one year instead of entering Fall ‘09)
  • Hannah Emery, clarinet
  • Ji Won Kim, piano 2015
  • Katherine Murphy, flute
  • Laura Pendleton, soprano

Class of ‘13

  • Carolyn Bottelier, soprano
  • Jane Esterquest, violin
  • Leah Neuberth, flute

Class of ‘12

  • Wylie Brown, oboe
  • Jessica Taffet, violin 2013
  • Victoria Vitale, violin

Class of ‘11

  • Jenna Cameron, flute
  • Julia Grigel, percussion
  • Gabriella Sultanik - Filene Fellow
  • Hanna Tonegawa, violin   

Class of ‘10

  • Victoria Lowe, mezzo
  • Rebecca Rawling, flute
  • Madeline Warner, oboe
  • Audrey Wronski, bassoon
  • Zoe Coppola, piano - Filene Fellow

Class of ‘09

  • Munkhsetseg Ayurzana, violin
  • Melissa Molfetas, saxophone (2008)
  • Daniel Vidali, cello

Class of ‘08

  • David Baker, tenor
  • Erin Brody, flute
  • Alyssa DeStefano, viola
  • Irene Gilb, piano
  • Ryan Klein, oboe - Filene Fellow
  • Brandon May, violin - Filene Fellow

Class of ‘07

  • Jonathan Greene, clarinet
  • Artemis Roehrig, violin
  • Kasha Rybczyk, flute
  • Natasha Stefanik, piano
  • Ben Stein, baritone

Class of ‘06

  • Karin Anderson, cello
  • Elizabeth Compitello, flute
  • Elizabeth Pierce, violin/viola

Class of ‘05

  • Kimberly Giedd, flute (Dec. ‘04)
  • Jonathan Janeway, piano
  • Aaron Neigher, trumpet
  • Bryan Reis, trombone

Class of ‘04

  • Julia Chalfin, soprano
  • Jayson Greene, violin
  • Matthew Van Etten, flute
  • Peter Wu, violin (transferred)

Class of ‘03

  • Jeffrey Parker, cello
  • Ross Shikowitz, baritone
  • Elizabeth Umbro, oboe
  • Maya Whitner, harp

Class of ‘02

  • Kathryn Bonzinga, flute
  • Jessica Connor, oboe
  • Meghan O'Connor, violin
  • Elizabeth Wisan, soprano

Class of ‘01

  • Robert Ingenito, piano
  • Amy Kimura, piano
  • Christopher Sidoli, tenor
  • Stephen Varela, French horn

Class of ‘00

  • Kismet Al-Hussaini, violin
  • Alta Boover, voice
  • Lisa Byun, violin (sister of Kathy Byun '95)
  • Sarah Resig, flute

Class of ‘99

  • Lindsey Carroll, flute
  • Eve Cohen, violin
  • Samantha Day, voice
  • JoAnna Lipstadt, cello
  • Molly Maxfield, percussion

Class of ‘98

  • Joshua Chambers, guitar
  • Lisa Hurlbutt, voice
  • Hae Jung Yang, piano

Class of ‘97

  • Maura Hallowell, violin
  • David Joyal, trumpet

Class of ‘96

  • Jason Brown, voice (1997)
  • Wendy Glover, piano
  • Anna Shorenstein, cello
  • Melissa Taxin, flute

Class of ‘95

  • Kathy Byun, piano
  • Niav Conty, oboe
  • Ruth Levy, piano
  • Marc Sulkin, violin
  • Peter Wan, piano

Class of ‘94

  • Jessica Ivry, cello
  • Andrea Silver, French horn
  • Stephen Steigman, trombone
  • Sylvia Stoner, voice

Class of ‘93

  • Frank Heiss, percussion
  • Jennifer Perry, clarinet
  • Whitney Savage, voice

Class of ‘92

  • Lauren Engle, piano
  • Katherine Levin, viola
  • Rachel Malinow, flute
  • Kirstin Tobiasson, oboe
  • Jonathan Brody, percussion

Class of ‘91

  • Heather Cayea, voice (1990)
  • Alicia Kirwan, piano
  • Juanita Wong, piano

Class of ‘90

  • Ellen Horan, violin
  • Susan Loewe, flute

Class of ‘89

  • Michele Alcorn, violin
  • Amy Briggs, piano
  • Leslie Burt, voice

Class of ‘88

  • Sarah Lyon, string bass
  • Stephanie Monaco, voice
  • Laurence Bitensky, piano   
 

Class of ‘87

  • Loren Stanley, voice
  • Michaela Keating, violin
 

Class of ‘86

  • Mark Brennan, piano
  • Tina Czepiel, voice
  • Andrea Miller, voice
  • Jonathan Wachtel, violin