Skip to Main Content
Skidmore College
First-Year Experience

Scribner Seminar Program
Fall 2020

Below is a listing of the Scribner Seminars offered in Fall 2020. Descriptions of the seminars are linked to the titles, and the number to the left is the section number of the course; during registration, these numbers distinguish each seminar within the SSP 100 class listing.

Please keep in mind that some Scribner Seminars may have a class time or 4th credit hour session in the late afternoon or early evening.

(001) Africa In Stereotypes
Instructor: Sonia Silva
W/F 1:00p-2:50p
(Online)

(002) Eyes Wide Open
Instructor: Janet Sorensen
W/F 1:00p-2:50p
(In-person)

(003) LatinX Expression
Instructor: Fabian Lopez
MW 3:30p-5:20p
(Online)

(004) Thirteen Ways
Instructor: Paul Sattler
TU/TH 11:30a-12:50p
TH 6:30p-7:30p
(In-person)

(005) What to Eat?
Instructor: Monica Raveret-Richter
M/W 1:00p-2:50p
(Online)

(006) Climate, Science & History
Instructor: Juan Navea
TU/TH 1:10p-2:30p
W 6:30p-7:30p
(Mix of in-person and online)

(008) DNA: History, Tech & Ethics
Instructor: Jennifer Bonner
W/F 1:00p-2:20p
M 1:00p-1:55p
(Online)

(009) The Dancing Brain
Instructor: Sarah DiPasquale
TU/TH 9:10a-11:00a
(Mix of in-person and online)

(010) Money Matters
Instructor: Marketa Wolfe
W/F 1:00p-2:20p
M 1:00p-1:55p
(In-person)

(011) Good
Instructor: Sandra Goff
TU/TH 9:50a-11:10a
M 9:15a-10:10a
(In-person)

(012)Extraordinary Bodies
Instructor: Susannah Mintz
W/F 10:30a-11:50a
W 6:30p-7:30p
(Online)

(013) Reading the Cosmos
Instructor: Margaret Greaves
W/F 10:20a-11:40a
M 11:45a-12:40p
(Mix of in-person and online)

(014) American Utopias
Instructor: Nicholas Junkermann
M/W 3:30p-5:20p
(Online)

(015) Childhood in Cinema
Instructor: Melora Wolff
TU/TH 11:30a-12:50p
TH 6:30p-7:30p
(Online)

(016) Can Lit Save Environ
Instructor: Michael Marx
TU/TH 1:10p-2:30p
M 1:00p-1:55p
(Online)

(017) Jane Austen, Inc.
Instructor: Catherine Golden
TU/TH 4:30p-6:20p
(Online)

(018) Sailing with Capt. Cook
Instructor: Tillman Nechtman
W/F 8:40a-10:00a
M 9:15a-10:10a
(In-person)

(019) Sport, Self & Society
Instructor: Jeffery Segrave
TU/TH 9:50a-11:10a
M 9:15a-10:10a
(In-person)

(020) Simulated Worlds
Instructor: Lucy Oremland
W/F 10:20a-11:40a
M 11:45a-12:40p
(Online)

(021) Uncertainty: Science
Instructor: Julie Douglas
TU/TH 2:50p-4:10p
M 2:15p-3:10p
(Mix of in-person and online)

(022) Asimov, Science & Fiction
Instructor: Javier Perez-Moreno
TU/TH 4:30p-6:20p
(Mix of in-person and online)

(023) Industry & Innovation
Instructor: Timothy Harper
TU/TH 1:10p-2:30p
M 1:00p-1:55p
(Mix of in-person and online)

(024) Law, Religion & Society
Instructor: Christine Kopec
TU/TH 9:10a-11:00a
(In-person)

(025) Sexing Politics
Instructor: Minita Sanghvi
TU/TH 11:30a-12:50p
M 11:45a-12:40p
(Mix of in-person and online)

(026) Soldiers, Diplomats and Spies
Instuctor: Yelena Biberman
TU/TH 2:50p-4:10p
TH 6:30p-7:30p
(Online)

(027) Politics & Eros
Instructor: Natalie Taylor
W/F 10:20a-11:40a
M 11:45a-12:40p
(In-person)

(028) Political Economy and Poverty
Instructor: William Lewis
W/F 8:40a-10:00a
TH 6:30p-7:30p
(Mix of in-person and online)

(029) Making Things Right
Instructor: Larry Jorgensen
TU/TH 11:30a-12:50p
TU 6:30p-7:30p
(Mix of in-person and online)

(030) Nature/Nurture Myth
Instructor: Erica Wojcik
TU/TH 11:30a-12:50p
TH 6:30p-7:30p
(Online)

(031) Science Fiction and Religion
Instructor: Eliza Kent
TU/TH 2:50p-4:10p
M 2:15p-3:10p
(Mix of in-person and online)

(032) Welfare and Politics
Instructor: Thomas (Pat) Oles
M/W 3:30p-5:20p
(Mix of in-person and online)

(033) Theater and Climate Change
Instructor: Lisa Jackson-Shebetta
M/W 3:30p-5:20p
(Mix of in-person and online)

(034) Vanity: From Narcissus to Nike
Instructor: Charlene Grant
TU/TH 9:50a-11:10a
M 9:15a-10:10a
(In-person)

(035) Social Justice: Spanish
Instructor: Mary Kate Donovan
TU/TH 11:30a-12:50p
M 11:45a-12:40p
(Mix of in-person and online)

(036) Women Writing the World
Instructor: Zuener, Adrienne
W/F 1:00p-2:10p
M 1:00p-1:55p
(In-person)

(037) Picturing Time
Instructor: Sarah Sweeney
M/W 5:10p-7:00p
(In-person)

(038) Voting and Game Theory
Instuctor: David Vella
TU/TH 9:10a-11:00a
(In-person)

(039) Plagues and Humans
Instructor: Sylvia McDevitt
W/F 10:20a-11:40a
M 11:45a-12:40p
(Mix of in-person and online)

(040) Human Dilemmas
Instructor: Lara Ayad
TU/TH 2:50p-4:10p
M 2:15p-3:10p
(Online)

(041) Human Dilemmas
Instructor: Amon Emeka
TU/TH 8:10a-9:30a
M 2:15p-3:10p
(Hybrid)

(042) Human Dilemmas
Instructor: Rebecca Krefting
M/W 3:30p-4:50p
M 2:15p-3:10p
(In-person)

(043) Human Dilemmas
Instructor: Daniel Peterson
TU/TH 1:10p-2:30p
M 2:15p-3:10p
(In-person)

(044) Human Dilemmas
Instructor: Dominique Vuvan
TU/TH 2:50p-4:10p
M 2:15p-3:10p
(Mix of in-person and online)

(045) Human Dilemmas
Instuctor: Mark Youndt
W/F 8:40a-10:00a
M 2:15p-3:10p
(In-person)

(046) Famine, Warfare and Plague
Instructor: Erica Bastress-Dukehart
TU/TH 11:30a-12:50p
M 11:45a-12:40p
(Mix of in-person and online)