Skip to Main Content
Skidmore College
Friends of Skidmore Athletics

Past Inductees

The Skidmore College Athletics Hall of Fame recognizes individuals or teams who have made outstanding contributions to Skidmore athletics and have helped bring excellence and distinction to the college and its athletic program. Since its establishment in 2004, many exceptional individuals or teams have been inducted into the Hall of Fame, and each has helped bring excellence and distinction to the college and its athletic program.

Categories

  • Student-Athletes: Any alumna or alumnus who actively participated in athletics at Skidmore College. In order to be eligible for this award, five years must have passed since the alumna or alumnus's time of graduation.
  • Teams: Any team that has brought recognition and honor to Skidmore College by its outstanding achievements. In order to be eligible for this award, five years must have passed since the time of the accomplishment.
  • Team of Distinction: Any team that was instrumental to the growth and further development of the sport at Skidmore and has brought recognition and honor to the college.
    * Category introduced in 2009
  • Administrator/Staff: Any staff member of the Skidmore College Athletics Program. In order to be eligible for this award, the individual must have served as a member of the staff for at least five years and must have been retired from college coaching or administration for at least one year.
  • Special Recognition: Any other individual who does not meet one of the aforementioned categories but has made outstanding contributions to Skidmore athletics and has helped bring excellence and distinction to the college and its athletic program.

 

Student-Athletes
Kelly A. Blackhurst '14 - Field Hockey
Dr. Jaclyn R. Boulais '06 - Women's Rowing
Richard J. Nestro, Jr. '91 - Ice Hockey
Michael A. Perlow ’13 - Men's Lacrosse

Special Recognition
Dr. Erik Johnson '92 (awarded posthumously)

Team of Distinction
2011 Women's Volleyball

Carolyn R. Bottelier '13
Madeline D. Clary '14
Kylie W. Deutschman
Brittany J. Dingler '15
Elise A. Finnerty '14
Samantha L. Friedman '13
Lucy J. Heisler '14
Olivia L. Glassman
Aria R. Goodman '15
Clare J. Kenny ‘15
Laura M. Kirschner '12
Maureen D. Mahoney '13
Mallory L. Mendelsohn '13
Natalie V. Nagle '14
Corinne Palmer Battersby '14
Kelley T. Vershbow '12
Emma Wilberg Schrader '14

Hilda M. Arrechea, Head Coach
Gerardo "Jerry" A. Rodriguez, Assistant Coach
Jeffrey D. Beachy, Assistant Coach

Student Athletes
Elise C. Britt ’09 - Field Hockey
Nicholas S. Dupuis ’12 - Men’s Ice Hockey
Mark D. Green ’96 - Men’s Tennis
Nataly T. Mendoza ’13 - Women’s Tennis

Team
No inductee

Team of Distinction
Women’s Basketball Team of 2015
Women’s Tennis Team of 2011

Administrator/Staff
Cynthia M. Ford

Special Recognition
No inductee

 

Due to Covid-19, the 2020 FOSA Benefit and Hall of Fame ceremony were held virtually.

Student Athletes
Peter A. Conlin ’98 – Men’s Ice Hockey / Men’s Soccer 
Becky Herman Simon ’06 – Women’s Volleyball
Anne Ledyard ’06 – Field Hockey / Women’s Lacrosse  
Christopher M. DeJohn ’10 – Men’s Golf

Team
Women's Equestrian Team of 2010

Team of Distinction
No inductee

Administrator/Staff
No inductee

Special Recognition
Dr. Philip A. Glotzbach

Student Athletes
Christine Kemp ’11 – Field Hockey
Chris McMahon ’97 – Men’s Ice Hockey
Ned (Clifton) Watkins ’00 – Men’s Baseball
Katherine (Kate) White Corey ’93 – Women’s Swimming

Team
1997-98 Men’s Golf Team

Team of Distinction
2009-10 Men’s Baseball Team

Administrator/Staff
No Inductee

Special Recognition
Dana Freier ’88 – Women’s Basketball

Student Athletes
Jaime Cumpelik Balocca '99 - Women's Basketball
Douglas D. Pilawa '12 - Men's Swimming
Jared M. Tendler '00 - Men's Golf
Katherine M. Weber '07 - Women's Field Hockey/Women's Lacrosse

Team
Women’s Field Hockey Team of 2010

Team of Distinction
Men’s Basketball Team of 2011

Administrator/Staff
No inductee

Special Recognition
No inductee

Student Athletes
Lauren D. Dinsdale ’10 - Women's Volleyball & Women’s Softball
Charlotte S. Riggs ’94 - Women's Lacrosse  
Roger H. Stein ’85 - Men's Tennis
Tracey M. Watson ’86 - Women’s Volleyball

Team
Equestrian Team of 1995

Team of Distinction
Baseball Team of 1999

Administrator/Staff
Paul T. Dion, Men's Ice Hockey & Women’s Soccer Head Coach

Special Recognition
Robert N. Spellman ’86

Student Athletes
Nicholas J. Coppola ’09 - Men’s Lacrosse
Brian J. Forman ’90 - Men’s Basketball
Sarah Berheide Lamphier ’06 - Field Hockey/Women’s Lacrosse
Sarah A. McEachron ’01 - Women’s Basketball

Team
No inductee

Team of Distinction
Women’s Basketball Team of 1991
Women’s Volleyball Team of 1999

Administrator/Staff
No inductee

Special Recognition
No inductee 

Student Athletes
Morgan Cadwell Cugell ’06 - Women's Soccer
Hallory E. Mogren ’04 - Field Hockey
Matthew J. Major ’97 - Men’s Golf
Robert Hutchison ’07 - Men's Ice Hockey/Baseball

Team
Women’s Polo Team of 1989

Team of Distinction
No inductee

Administrator/Staff
No inductee

Special Recognition
Mary Hobart Petke '70

Student Athletes
Inke A. Noel ’99 - Women's Tennis
Darryl K. Manzer ’07 - Women's Volleyball
Christopher J. Bivona ’03 - Men’s Lacrosse
James M. Welch ’90 - Men's Golf

Team
Men's Golf Team of 1993-94

Team of Distinction
Men's Soccer Team of Fall 2001

Administrator/Staff
No inductee

Special Recognition
Albert B. Antonez '83

Student Athletes
James Davidson ’01 - Men's Tennis
Aaron Berthiaume ’94 -  Men's Golf
Gary Rosenberg ’86- Men’s Lacrosse
Michelle Millot ’94 - Women’s Basketball
Amy Wachenheim ’01- Women's Tennis

Team
Women’s Field Hockey Team of 2001

Team of Distinction
Men’s Lacrosse Team of 2005

Administrator/Staff
No inductee

Special Recognition
John Meaney

Student Athletes
Tom Spinella ’06 – Men’s Lacrosse
Will Crawford ’01 – Men’s Tennis
Liza Gorman ’04 – Women’s Lacrosse
Maria Nero Morin ’94 – Women’s Basketball/Softball

Team
Equestrian Team of 1991

Team of Distinction
Men's Baseball Team of 2005

Administrator/Staff
Mike Garcia

Special Recognition
Sharon Shearman

Student Athletes
Colleen Barber ’04 – Field Hockey
Dana Martin ’05 – Men’s Basketball
Kathy Tschampel Morgan ’02 – Women's Volleyball
Joey Pohle ’02 – Men's Golf

Team
Men’s Golf Team of 1999-2000

Team of Distinction
Men’s Ice Hockey Team of 1996-1997

Administrator/Staff
Larry Ramos

Special Recognition
John “Bucky” Polk ’89
Lee Weiser

Student Athletes
Vicary Graham ’82 – Field Hockey, Women’s Basketball, Women’s Lacrosse
Taryn Howard ’03 – Field Hockey, Women’s Lacrosse
Bryan Martin ’98 – Men’s Golf
John Onderdunk ’89 & Chris Grosso ’89 – Men's Crew 

Team
Men’s Golf Team of 1988 - 1989

Team of Distinction
Men’s Lacrosse Team of 1982

Administrator/Staff
No inductee

Special Recognition
Barbara Underhill Collyer ’52
Robert Antonez ’78

Student Athletes
Carrie Bennett ’99 – Women’s Swimming
Lacey French ’01 – Field Hockey
Brian McCawley ’02 – Men’s Lacrosse
Andrew Simon ’02 – Men’s Soccer

Team
Equestrian Team of 1999 

Administrator/Staff
Bev Becker

Special Recognition
Joyce Benedict Ricker ’69 PA 91 96 97 and Jim Ricker PA 91 96 97

Student Athletes
Ross Aresco ’00 – Baseball
David Burch ’99 – Men’s Basketball
Courtney Lee ’01 – Women's Volleyball
Pamela Thompson Saffran ’87 – Women’s Tennis

Team
No inductee

Administrator/Staff
Jeffrey Segrave

Special Recognition
Anne Ross Fairbanks

Student Athletes
Jennifer Collins ’00 – Field Hockey
Richard Hiller ’92 – Men's Ice Hockey
Joanna Morgan ’95 – Women's Soccer, Women's Basketball, Softball
Michael Porter ’96 – Men's Golf

Team
Women’s Basketball Team of 1976-77

Administrator/Staff
Nancy B. Davis

Special Recognition
Steven Cornell ’81
Joanna “Jody” Davenport ’54

Student Athletes
Brion After ’94 - Men's Golf
Michael Cornell ’92 – Men's Ice Hockey
Lindsay Litchfield ’98 – Women’s Soccer
Courtney Phibbs Boyd ’97 – Women's Equestrian Team

Team
1990 Equestrian Team
1996  Golf Team

Administrator/Staff
Jane Strait Misurelli Kuk

Special Recognition
Julie Greene ’58

Student Athletes
Joseph Doldo ’96 – Men's Ice Hockey
David Hathaway ’92 – Men's Golf
Jamie Levine ’98 – Women’s Tennis
Heather Mitchell ’99 – Field Hockey

Team
Women’s Tennis Team of 1998

Administrator/Staff
Timothy Brown

Special Recognition
Marjorie Wendel Keenoy ’44
Neil S. Kaye ’80